Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 5 days ago |
|---|
| Dimension | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm |
|---|---|
| Weight | 185 g |
| Screen-to-body Ratio | 90.1% |
| Build | plastic frame |
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Others | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets)\\r\\nDrop resistant up to 1.8m |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.6" Inches |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Density | 434 ppi |
| Others | NA |
| Model | Dimensity 6500 Elite |
|---|---|
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM | 8/12 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 128/256/512 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| SD Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Camera | 8 MP |
|---|---|
| Features | , f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
|---|
| Supports | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Fast charge | 45 W |
| Extra | 6W reverse wired |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Honor X80i Price in Karachi | Rs77,999/- |
| Honor X80i Price in Lahore | Rs77,999/- |
| Honor X80i Price in Faisalabad | Rs77,999/- |
| Honor X80i Price in Islamabad | Rs77,999/- |
| Honor X80i Price in Peshawar | Rs77,999/- |
| Honor X80i Price in Quetta | Rs77,999/- |
10 April 2026 is the release date of Honor X80i.
Honor X80i price PKR 77,999 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Honor X80i:
The Honor X80i is available in colors: Black, White, Pink, Green.
Yes, Honor X80i has 5G bands.
The Honor X80i battery has a capacity of 7000 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.