Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 1 week ago |
|---|
| Dimension | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
|---|---|
| Weight | 207 g |
| Screen-to-body Ratio | 86.7% |
| Build | Glass |
| Colors | Black, White, Azure |
| Others | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 850 nits (HBM) |
|---|---|
| Size | 6.8" Inches |
| Resolution | 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Density | 259 ppi |
| Others | NA |
| Model | Snapdragon 6s Gen 3 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
|---|
| RAM | 6/8/12 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 256 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| SD Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Camera | 5 MP |
|---|---|
| Features | , f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Fast charge | 45 W |
| Extra | 7.5W reverse wired |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 15, Magic OS 9 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Honor Play 80 Pro Price in Karachi | Rs86,799/- |
| Honor Play 80 Pro Price in Lahore | Rs86,799/- |
| Honor Play 80 Pro Price in Faisalabad | Rs86,799/- |
| Honor Play 80 Pro Price in Islamabad | Rs86,799/- |
| Honor Play 80 Pro Price in Peshawar | Rs86,799/- |
| Honor Play 80 Pro Price in Quetta | Rs86,799/- |
15 April 2026 is the release date of Honor Play 80 Pro.
Honor Play 80 Pro price PKR 86,799 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Honor Play 80 Pro:
The Honor Play 80 Pro is available in colors: Black, White, Azure.
Yes, Honor Play 80 Pro has 5G bands.
The Honor Play 80 Pro battery has a capacity of 7000 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.