Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 1 week ago |
|---|
| Dimension | 165.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm |
|---|---|
| Weight | NA |
| Screen-to-body Ratio | 89.1% |
| Build | Glass |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| Others | NA |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3200 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.77" Inches |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Protection | NA |
| Density | 388 ppi |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Model | Snapdragon 6 Gen 3 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 128G/256 GB |
|---|---|
| Type | UFS |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88\", 0.61um, PDAF Auxiliary lens | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Camera | 8 MP |
|---|---|
| Features | HDR, panorama, (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
|---|
| NFC | Unspecified |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 5800 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Fast charge | 45 W |
| Extra | 22.5W reverse wired |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Operating System | Android 16, HyperOS 3 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Karachi | Rs74,999/- |
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Lahore | Rs74,999/- |
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Faisalabad | Rs74,999/- |
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Islamabad | Rs74,999/- |
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Peshawar | Rs74,999/- |
| Xiaomi Redmi Note 15 Special Price in Quetta | Rs74,999/- |
10 April 2026 is the release date of Xiaomi Redmi Note 15 Special.
Xiaomi Redmi Note 15 Special price PKR 74,999 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Xiaomi Redmi Note 15 Special:
The Xiaomi Redmi Note 15 Special is available in colors: Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White.
Yes, Xiaomi Redmi Note 15 Special has 5G bands.
The Xiaomi Redmi Note 15 Special battery has a capacity of 5800 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.