Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | March 2026, 4 days ago |
|---|
| Dimension | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
|---|---|
| Weight | 219 g |
| Screen-to-body Ratio | 85.8% |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Black, White, Green |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
|---|---|
| Size | 6.76" Inches |
| Resolution | 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio |
| Protection | NA |
| Density | 382 ppi |
| Others | NA |
| Model | Dimensity 7400 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
|---|
| RAM | 8/12 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 256/512 GB |
|---|---|
| Type | UFS 3.1 |
| SD Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, (wide), 1/2.93\", PDAF Auxiliary lens | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Camera | 8 MP |
|---|---|
| Features | , f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 7200 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Fast charge | 44 W |
| Extra | Reverse wired |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Karachi | Rs222,999/- |
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Lahore | Rs222,999/- |
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Faisalabad | Rs222,999/- |
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Islamabad | Rs222,999/- |
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Peshawar | Rs222,999/- |
| Vivo iQOO Z11x (China) Price in Quetta | Rs222,999/- |
26 March 2026 is the release date of Vivo iQOO Z11x (China).
Vivo iQOO Z11x (China) price PKR 222,999 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Vivo iQOO Z11x (China):
The Vivo iQOO Z11x (China) is available in colors: Black, White, Green.
Yes, Vivo iQOO Z11x (China) has 5G bands.
The Vivo iQOO Z11x (China) battery has a capacity of 7200 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.