Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 1 day ago |
|---|
| Dimension | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm |
|---|---|
| Weight | 213 g |
| Screen-to-body Ratio | 89.3% |
| Build | plastic frame |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Others | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 600 nits (typ), 1800 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.78" Inches |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Density | 450 ppi |
| Others | NA |
| Model | Dimensity 9500s |
|---|---|
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
|---|
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 256/512 GB |
|---|---|
| Type | UFS 4.1 |
| SD Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass\\r\\n |
|---|
| Camera | Dual: 50 MP + 8 MP |
|---|---|
| 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116? (ultrawide) |
|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Camera | 16 MP |
|---|---|
| Features | Panorama, f/2.4, 23mm (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
|---|
| Supports | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 8000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Fast charge | 100 W |
| Extra | Reverse wired\\r\\nBypass charging |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Oppo K15 Pro+ Price in Karachi | Rs144,999/- |
| Oppo K15 Pro+ Price in Lahore | Rs144,999/- |
| Oppo K15 Pro+ Price in Faisalabad | Rs144,999/- |
| Oppo K15 Pro+ Price in Islamabad | Rs144,999/- |
| Oppo K15 Pro+ Price in Peshawar | Rs144,999/- |
| Oppo K15 Pro+ Price in Quetta | Rs144,999/- |
03 April 2026 is the release date of Oppo K15 Pro+.
Oppo K15 Pro+ price PKR 144,999 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Oppo K15 Pro+:
The Oppo K15 Pro+ is available in colors: Gray, Silver, Pink.
Yes, Oppo K15 Pro+ has 5G bands.
The Oppo K15 Pro+ battery has a capacity of 8000 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.