Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 2 weeks ago |
|---|
| Dimension | NA |
|---|---|
| Weight | NA |
| Screen-to-body Ratio | NA |
| Build | Dust tight and water resistant |
| Colors | Black; other colors |
| Others | NA |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
|---|---|
| Size | 6.7" Inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Protection | NA |
| Density | 393 ppi |
| Others | NA |
| Model | Dimensity 6300 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
|---|
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 128 GB |
|---|---|
| Type | UFS |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.95\", 0.8um, PDAF, OIS Auxiliary lens | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Camera | 16 MP |
|---|---|
| Features | Panorama, f/2.4, 24mm (wide), 1/3.0", 1.0um |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
|---|
| USB | USB Type-C 2.0 |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Type | NA |
| Fast charge | NA |
| Extra | NA |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Karachi | Rs88,999/- |
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Lahore | Rs88,999/- |
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Faisalabad | Rs88,999/- |
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Islamabad | Rs88,999/- |
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Peshawar | Rs88,999/- |
| OnePlus Nord CE6 Lite Price in Quetta | Rs88,999/- |
15 April 2026 is the release date of OnePlus Nord CE6 Lite.
OnePlus Nord CE6 Lite price PKR 88,999 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the OnePlus Nord CE6 Lite:
The OnePlus Nord CE6 Lite is available in colors: Black; other colors.
Yes, OnePlus Nord CE6 Lite has 5G bands.
The OnePlus Nord CE6 Lite battery has a capacity of 7000 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.