Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 2 weeks ago |
|---|
| Dimension | 257.1 x 168.7 x 9.9 mm |
|---|---|
| Weight | 650 g |
| Screen-to-body Ratio | 80.2% |
| Build | Stylus support |
| Colors | Gray |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min)\\r\\nMIL-STD-810H compliant |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 800 nits (HBM) |
|---|---|
| Size | 10.9" Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Density | 276 ppi |
| Others | NA |
| Model | Snapdragon 7s Gen 3 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7635 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 128/256 GB |
|---|---|
| Type | UFS 3.1 |
| SD Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
|---|
| Camera | 13 MP |
|---|---|
| 13 MP, (wide), AF | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Camera | 8 MP |
|---|---|
| Features | NA |
| Video | 1080p@30fps |
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|
| Type | Nano-SIM + eSIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS - cellular model only |
|---|
| USB | Dual USB Type-C 3.2, DisplayPort, OTG, accessory connector pins |
|---|
| NFC | Yes |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G, 5G |
| Capacity | 10200 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Fast charge | 45 W |
| Extra | Reverse wired\\r\\nBatteryless Mode |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos |
|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 16 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Karachi | Rs160,600/- |
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Lahore | Rs160,600/- |
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Faisalabad | Rs160,600/- |
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Islamabad | Rs160,600/- |
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Peshawar | Rs160,600/- |
| Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 Price in Quetta | Rs160,600/- |
20 April 2026 is the release date of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1.
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 price PKR 160,600 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Lenovo ThinkTab X11 Gen 1:
The Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 is available in colors: Gray.
Yes, Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 has 5G bands.
The Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 battery has a capacity of 10200 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.