Mobile Phone Brands
Weekly TOP 10 Mobiles
TOP 10 Mobile HITS
Mobile by Price
Mobile by Screen
Mobile by RAM
Mobile by Network
Mobile by OS
| Release Date | April 2026, 3 days ago |
|---|
| Dimension | NA |
|---|---|
| Weight | 201 g |
| Screen-to-body Ratio | NA |
| Build | NA |
| Colors | Gray, Silver |
| Others | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
|---|---|
| Size | 6.75" Inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Protection | NA |
| Density | 260 ppi |
| Others | NA |
| Model | T7250 |
|---|---|
| Chipset | Unisoc |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
|---|
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| Capacity | 128 GB |
|---|---|
| Type | NA |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|---|
| Camera | 50 MP |
|---|---|
| 50 MP, (wide) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Camera | 8 MP |
|---|---|
| Features | NA |
| Video | Yes |
| Bands | GSM / HSPA / LITE |
|---|
| Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
|---|
| Supports | GPS, GLONASS |
|---|
| USB | USB Type-C, OTG |
|---|
| NFC | No |
|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail |
| Others | GPRS, EDGE, 3G, 4G |
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Fast charge | 10 W |
| Extra | NA |
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
| Ring Tones | Vibration, MP3 ringtones |
| Extra | NA |
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Browser | HTML5 |
| Extra | NA |
| City | Price |
|---|---|
| Lava Bold N2 Pro Price in Karachi | Rs22,550/- |
| Lava Bold N2 Pro Price in Lahore | Rs22,550/- |
| Lava Bold N2 Pro Price in Faisalabad | Rs22,550/- |
| Lava Bold N2 Pro Price in Islamabad | Rs22,550/- |
| Lava Bold N2 Pro Price in Peshawar | Rs22,550/- |
| Lava Bold N2 Pro Price in Quetta | Rs22,550/- |
06 April 2026 is the release date of Lava Bold N2 Pro.
Lava Bold N2 Pro price PKR 22,550 in Pakistan.
These are the main features and specifications of the Lava Bold N2 Pro:
The Lava Bold N2 Pro is available in colors: Gray, Silver.
No, Lava Bold N2 Pro has No 5G bands.
The Lava Bold N2 Pro battery has a capacity of 5000 mAh, and the estimated battery life is over a day according to BestMobile users.